Musí být v rodinných domech a bytech každé světlo na samostatném chrániči?

17.3.2024 - Ing. Aleš Smeták

Nekonečně omílané téma snad na všech diskuzních fórech a sociálních sítích. Ačkoliv některé názory tam jsou věcné, tak jiné jsou už diskutabilní a některé jsou zcela fantasmagorické.

Technický a funkční pohled...

Nejprve by bylo dobré se na danou problematiku podívat čistě technickým a funkčním pohledem.

V případě poruchy světelného okruhu, která bude mít za následek unikající proud na 30mA dojde k vybavení chrániče a odpojení světelného okruhu od napětí.

To je bezpochyby dobře a je to koneckonců i úkolem chrániče. Jenže když budeme mít na jednom chrániči (RCCB) připojeny všechny světelné okruhy v bytě nebo rodinné domě, tak co se stane? Kvůli poruše jednoho svítidla nepůjde v domácnosti žádné světlo... prostě bude všude tma, třeba i na schodišti.

Pokud bychom však měli každý světelný okruh jištěn jističem kombinovaným s chráničem (RCBO), tak v případě stejné poruchy na jednom svítidle, bude odpojen od napájení jen daný okruh a ostatní světla budou dále svítit.

Nejčastěji se setkáváme s argumentací, že je určitě lepší a bezpečnější, když nějaké světlo vždy zůstane svítit, než když všechna světla vypnou. Je však úplná tma jen výsledkem vybavení chrániče? Co když třeba vypnou proud nebo dojde ke zkratu, který vyhodí jistič před elektroměrem? Tma prostě může být tak jako tak... a proto na schodiště doporučujeme osadit světla s vlastním záložním zdrojem.

Nicméně ano, po technické stránce je řešení s RCBO pro každý světelný okruh lepší, ale naši klienti jsou jen lidé s omezenými rozpočty, které je nutné při návrhu elektroinstalace respektovat - samozřejmě bez vlivu na bezpečnost.

Tématu nechtěného vybavování chráničů se věnuje jiný článek...

Ekonomický pohled...

Cena běžného jističe (MCB) se pohybuje do stovky za kus a cena samostatného chrániče (RCCB) do patnácti stovek. Proč tedy nedávat pro každý světelný okruh jistič kombinovaný s chráničem (RCBO)?

Protože peníze... jeden jistič kombinovaný s chráničem (RCBO) totiž stojí podobně jako samostatný chránič (RCCB), kterých je ovšem potřeba řádově méně...

To už není zanedbatelné. V případě rodinného domu s 20 světelnými okruhy pak náklady:

Samozřejmě nákupní ceny jednotlivých jistících prvků se mohou lišit, protože každý elektromontér má různé dodavatele a různé slevy, ale finanční analogie zůstává stejná.

Cena za výstroj rozvaděče pro dvacet světelných obvodů může být v případě řešení přes kombinované přístroje klidně i 6x dražší...

A jen tak pro zajímavost, světla s vlastním záložním zdrojem na schodiště vyjdou na tisícovku za kus...

Co na to normy...

No zkusme si v tom udělat trošku jasněji řečí norem. Uvedenou problematiku chráničů a světelných obvodů pro samostatné domácnosti řeší v zásadě následující normy:

ČSN 33 2130 ed.3 z 2014, článek 5.2.9

Částečná citace z normy ČSN 33 2130 ed.3"Je-li v prostorech bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod."

Zde je to doslova černé na bílém. Článek tvrdí, že samostatný chránič pro každý světelný obvod je povinně vyžadován jen v případě, je-li světelný obvod v prostorech bytových domů, občanské výstavby nebo na pracovišti. A to ještě jen v případech, jsou-li v těchto prostorech proudové chrániče umístěny.

Pro úplnost je ještě třeba zmínit, že k této normě byla vydána změna Z1, která do článku 5.2.9 doplňuje: "Každý koncový světelný obvod v bytech se vybaví doplňkovou ochranou pomocí proudového chrániče, jehož reziduální proud nepřekračuje 30 mA." Toto doplnění je vlastně identické s článkem 411.3.4 normy ČSN 33 2000-4-41 ed.3. O tom ale až dále.

V ostatních prostorech, jako jsou třeba samostatné domácnosti, vyžadován není, ačkoliv jeho uplatnění není na škodu i v těchto prostorech.

Občas se mě někdo snaží přesvědčit, že jednotlivé byty jsou přece v prostoru bytového domu, a proto se to vztahuje i na ně. Jednou pro vždy ne, ne a ne. Prostorem bytového domu jsou společné prostory, a nikoliv jednotlivé byty.

V prostorech, kde se zdržuje větší množství lidí, je tento požadavek zcela opodstatněný, ale v samostatných domácnostech takové robustní opatření vzhledem k jeho ceně není úplně ekonomické.

Ruku na srdce, vy si v noci rozsvěcíte, když jdete na záchod nebo doma trefíte i potmě?

ČSN 33 2000-4-41 ed.3 z 2018, článek 410.3.8

Citace z normy: "Různá ochranná opatření uplatněná ve stejné instalaci nebo její části nebo v zařízení se nesmí vzájemně ovlivňovat tak, aby porucha jednoho ochranného opatření mohla narušit ochranné opatření."

Výše uvedený odstavec je často v diskuzích uváděn jako stěžejní pro umístění jističe kombinovaného s chráničem (RBCO) pro každý světelný okruh.

Obvykle je vykládán způsobem, že pokud porucha na světle způsobí vybavení chrániče společného (RCCB) pro více světelných obvodů, dojde ke zhasnutí ostatní světel - čili k údajnému ovlivnění jiného ochranného opatření.

Opravdu je ale tomu tak? Nesleduje náhodou článek záměr, aby se navzájem neovlivňovaly jednotlivá ochranná opatření ve smyslu článku 410.3 z ČSN 33 2000-4-41 ed.3 a nikoliv jednotlivé obvody?

Připomeňme si, že ochranná opatření podle článku 410.3 normy ČSN 33 2000-4-41 jsou:

Jednotlivá ochranná opatření tak chápeme jako kombinace ochranných prostředků základní ochrany a ochrany při poruše, které zajišťují kompletní ochranu.

Chápat výše uvedený článek tak, že vybavení ochranného prvku (jističe nebo chrániče) nemůže vypnout i jiné obvody umístěné za ním, vyžaduje hodně temné klapky na očích.

ČSN 33 2000-4-41 ed.3 z 2018, článek 411.3.4

Citace z normy: "V prostorech určených pro samostatnou domácnost musí být doplňková ochrana pomocí proudového chrániče (RCD), jehož jmenovitý reziduální pracovní proud nepřekračuje 30mA, zajištěna pro AC koncové obvody napájející svítidla."

Zde je naprosto zřejmé, že norma vyžaduje, aby v každé samostatné domácnosti (byty, rodinné domy, chaty...) byly všechny světelné okruhy vybaveny chráničem (RCD) s vybavovacím proudem 30 miliampér. To samé nám říká i změna Z1, jež doplňuje článek 5.2.9 normy ČSN 33 2130 ed.3.

To je naprosto logické a správné. Norma však již neřeší, zda se má jednat o řešení se společným chráničem (RCCB) a jističi (MCB) nebo zda má mít každý světelný obvod vlastní chránič (RCBO). Norma v tomto článku tedy vyžaduje jakékoliv řešení, které zajistí, že každý světelný obvod bude odpojen, pokud v něm bude unikat více jak 30 mA.

Možná není od věci zmínit, že norma ČSN 33 2000-4-41 ed.3 řeší ochranu před úrazem elektrickým proudem, a nikoliv ochranu před ukopnutým malíčkem...

ČSN 33 2000-1 ed.2 z 2009, článek 314.1

Částečná citace z normy: "Každé zařízení nebo elektroinstalace musí obvody členěné do více částí s cílem zabránit nebezpečí a na nejmenší možnou míru omezit potíže v případě poruchy a vzít v úvahu nebezpečí, které by mohlo vzniknout v případě poruchu jednoho obvodu, jako např. osvětlení"

No bingo. Tento článek na první ale i na druhý pohled vypadá jako přesně ten, který by mohl povinnost samostatných chráničů pro každý světelný obvod v samostatné domácnosti posvětit. Je tomu však i na ten třetí?

Podle zmíněného článku doslova musí být obvody členěné tak, aby se na nejmenší možnou míru omezily potíže v případě poruchy, a ačkoliv článek nemluví přímo o chráničích, tak se vztahuje na celou elektroinstalaci v samostatné domácnosti, jež musí být chrániči vybavena podle ČSN 33 2000-4-41 ed.3.

No a pokud už tedy vybavena musí být, tak zase podle ČSN 33 2000-1 ed.2 způsobem, který na nejmenší možnou míru omezí potíže v případě poruchy.

V případě, že tmu v celém bytě nebo v rodinném domě považujeme za normou zmiňovanou obtíž, tak by mohla být problematika uzavřena.

Zkusme se ovšem na to podívat i drobet z boku. Pokud totiž považujeme cestu po tmě k rozvaděči za obtíž, tak musíme tento článek, a to i v podmínkách domácí elektroinstalace, dodržet nejen pro chrániče, ale i pro jističe...

... zde totiž striktní dodržení článku 314.1 z ČSN 33 2000-1 ed.2 začíná být v domácí instalaci docela solidní pakárna.

Zkusme si modelově představit dvě podobné elektroinstalace v řadovém dvojdomě, přičemž obě poloviny domu jsou napojeny ze stejné kabelové skříně, jedna z nich je navržena se samostatnými chrániči pro každý světelný obvod a druhá je navržena se společným chráničem.

Schéma zapojení společného proudového chrániče u světel.

Obě elektroinstalace jsou jištěny před elektroměrem jističem B/25A, dále v hlavním rozvaděči je vyveden vývod do podružného rozvaděče jištěný jističem B/20A. V podružném rozvaděči jsou světelné okruhy jištěny jističi B/10A. Celková impedance sítě i poruchové smyčky u svítidla může být cca okolo 1 Ohmu.

Schéma zapojení samostatných proudových chráničů u světel.

V případě poruchy, která způsobí zkrat ve svítidle, proběhne poruchovou smyčkou proud okolo 230A.

No a vzhledem k tomu, že B/25A vyletí při 125A, B/20A při 100A a B/10A při 50A, tak to neznamená nic jiného, než že bude tma a že bude všude... a je úplně jedno, že jsou u každého obvodu jističe kombinované s chrániči (RCBO) a že máme světla na různých fázích.

Závěrem

Co říci závěrem? Všechno, co děláme, vyžaduje především zdravý rozum a normy jsou zde především proto, aby zajistily nějakou jednotnou úroveň elektroinstalací. Rozhodně si nelze normy vykládat jako kuchařku, která má elektrikáře vést za ručičku a hledat v ní návod na každou bolístku nebo v ní hledat životní štěstí.

Elektrikář se především musí řídit svým odborným úsudkem, který pramení z jeho relevantní praxe, norem, elektrotechnického vzdělání a pravidelných školení, návodů výrobců, a především místních podmínek dané elektroinstalace.

To platí dvojnásob u tohoto tématu, kde se snadno setkat s extrémy na obou stranách pomyslné barikády.

Skalní zastánci a obhájci chráničů pro každý obvod by je (minimálně na sociálních sítích) cpali opravdu nejraději na každé světlo. Peníze jsou problém klienta... Na druhé straně jejich odpůrci jsou schopní narvat celý dvoupatrový dům za jeden společný chránič. Že jim pak součet unikajících proudů tento společný chránič pravidelně shazuje, je vůbec netrápí, to je problém klienta.

Rozumné, bezpečné a ekonomické řešení bude, jak už to obvykle bývá, tak nějak uprostřed.

Pokud děláte byt, kde máte pár světelných obvodů, tak není takový problém použít jistič kombinovaný s chráničem (RCBO) pro každý světelný obvod.

Pokud ale děláte rodinný dům s inteligentní domácností, kde máte každé světlo na vlastním obvodu spínané relátkem, tak je přece nesmysl tam cpát třeba padesát kombíků (RCBO). Tam bohatě postačí namíchat různé obvody pod společné chrániče (RCCB) tak, aby v případě výpadku zůstaly nějaké světla v okolí pořád svítit.

Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků